Halil TUNCER

Ana Sayfa| Künye | REKLAM | Giriş Sayfam Yap | Favorilere Ekleyin | Üyelik | Rss

haliltuncerturizm.com
haberleri benden izleyin

Ana sayfa HABERLER   
Japonya gıda firmaları istanbul da temaslarda bulundu
Japonya'nın büyük gıda firmaları 18 Mart 2015 tarihinde gerçekleştirilen "JETRO Gıda Etkinliği İstanbul 2015"de olası ticari anlaşmalara yönelik temaslarda bulundu. haliltuncerturizm.com

Eklenme tarihi: 29.3.2015 16:21:11

Japon gıda devlerinin İstanbul çıkarması

Japonya'nın büyük gıda firmaları 18 Mart 2015 tarihinde gerçekleştirilen "JETRO Gıda Etkinliği İstanbul 2015"de olası ticari anlaşmalara yönelik temaslarda bulundu.

 

Japon Dış Ticaret Teşkilatı (JETRO) ve Japonya Tarım, Ormancılık ve Su Ürünleri Bakanlığı desteği ile ülkenin önde gelen gıda markalarının, ürünlerini İstanbul'da tanıtma fırsatını buldukları etkinlik büyük ilgi gördü. Türkiye'nin önde gelen ithalatçı firmaları, restoranları ve Japon mutfağı ile yakından ilgilenenlerin yoğun ilgi gösterdiği etkinlik sonrasında önemli ticari anlaşmaların yapılması bekleniyor.

 

Japonya'nın büyük gıda firmaları "JETRO Gıda Etkinliği İstanbul 2015"de Türkiye'nin önde gelen ithalatçı firmaları, restoranları ve Japon mutfağı ile yakından ilgilenenlerle bir araya gelme şansı yakaladı.

Mövenpick Hotel Levent’te gerçekleştirilen etkinliğe; Sake (Fermente edilmiş pirinç şarabı), Japon çayı, işlenmiş sebze ürünleri, organic yeşil çay, sushi yapımında kullanılan çeşitli malzemeler, farklı baharatlar, sirke, çeşitli unlar, soslar ve şekerlemeler gibi ürünlerini tanıtmak amacıyla Ajinomoto, Gassan Shuzo, Gekkeikan Sake ve Kaneka gibi Japonya'nın önde gelen gıda firmaları katıldı.

Yoğun ilgi çok sevindirici

Japon Dış Ticaret Teşkilatı (JETRO) İstanbul Ofisi Genel Müdürü Yasuyuki İSHİGA, söz konusu etkinliğin iki ülke arasında uzun yıllara dayanan dostluğun ve son yıllarda artan ticari ilişkilerin devamı niteliğinde olduğunun altını çizerek;

"Etkinlik çok verimli geçti ve gördüğümüz yoğun ilgiden çok memnun kaldık. JETRO olarak, Türkiye'de bütün Japon firmalarına, gerek belirli sürelerde ofis desteği, gerek yatırımlar gerekse hukuki alanda destek veriyoruz. Son yıllarda Japon firmaların Türkiye'ye ilgisi artıyor, hali hazırda Türkiye'de 160 adet Japon şirketi faaliyet gösteriyor. Gerçekleştirdiğimiz bu tür etkinlikler, Türkiye yatırımlarında öncelikle ortaklık şeklinde ilerlemeyi tercih eden Japon kuruluşları için olası işbirliklerinin ön adımlarını oluşturuyor" diye konuştu.

Japonya’dan Türkiye’ye doğrudan yatırım 4,5 kat artarak, 493 milyon dolar oldu

Ishiga; Japon firmalarının öncelikli olarak gıda, finans ve otomotiv sektörleri için Türkiye’de yatırım hedeflediklerini belirterek, "JETRO olarak tüm sektörlere yönelik hareket ediyoruz. 2013 yılında Japonya'dan Türkiye’ye toplam 493 milyon dolar doğrudan yatırım geldi, bu tutar bir önceki yıla göre 4,5 kat artışa işaret ediyor. Bu çok sevindirici ve geleceğe yönelik büyük umut veren bir durum" dedi.

Türkiye, Japon firmaları için çok cazip

Japon firmaları ile işbirliği yapmak isteyen Türk firmalara yönelik tavsiyelerini de paylaşan JETRO İstanbul Ofisi Genel Müdürü Yasuyuki İshiga şunları söyledi: "Japonları iyi anlamak gerekiyor, Türk firmalarına 2 ülke arasındaki çalışma yöntem ve prosedürlerindeki farkları göz önünde bulundurarak sabırlı olmalarını tavsiye ediyoruz. Japon firmaları karar verirken uzun dönemli düşünüyor, bu da zaman alıyor.

Türkiye, Japon firmalar için 2 şekilde cazibe teşkil ediyor. İlk olarak gıda, otomotiv gibi sektörlerde yatırım yapılarak Türkiye ve çevresindeki ülkelere ihracatın artması ile Türkiye bölgesel merkez olarak görülüyor Türkiye'nin diğer bir avantajı ise tüketici pazarının büyümesidir. Türk insanının gelir düzeyi artmakta, bu sayede Türk tüketicisinin yeni düşüncelere, yeni ürünlere açık ve ilgili olmaya başladığını düşünmekteyiz. Bu doğrultuda da Japon yatırımlarının Türkiye pazarı ilgisi artarak devam edecektir."

Tarımsal Ürünlerin Direkt İhracatı Önündeki Engeller Kalkıyor

Ishiga; " Japon firmaları ve buralarda çalışan Japon sayısına bağlı olarak, Türkiye'de (özellikle büyük şehirlerde) Japon restoranlarının sayısı ve faaliyetleri son yıllarda daha da arttı. Kısa süre önce Japonya'dan Türkiye'ye tarımsal ürünlerin direkt ihracatı önündeki engellerin birçoğunun da kaldırılması ile artık birçok tarım kaynaklı Japon gıda markası, Türkiye'ye direkt üreticisinden gelebilecek.

 

Bu nedenle Japonya Tarım, Ormancılık ve Su Ürünleri Bakanlığı’nın desteği ile bugün önemli bir etkinliğe imza atıp, ülkemizin en önemli gıda markalarını İstanbul'a getirerek, hem Türkiye'yi Japon firmalarına tanıtmak hem de burada yapacakları ticari işbirliklerinin önünü açmak istedik"dedi.

Japon mutfağı sadece “suşi”den ibaret değil

Gerçekleşen seminerler aracılığıyla Japon mutfağı ve ürünlerine ilişkin bilgilerin de verildiği Jetro Gıda Etkinliği’nde, tanıtılan ürünlerle yapılmış Japon yemekleri de ikram edildi. Yasukuki Ishiga; “bu etkinlikle beraber hem Japon mutfağının yalnızca suşi’den ibaret olmadığına dikkat çekmek, hem de Japon ürünlerinin artık doğrudan Türkiye’de temin edilebileceğini duyurmak istiyoruz” diyerek Japonya ile işbirliği yapmak isteyen tüm ithalat firmalarının ilgisinin devamını diledi.

“JETRO GIDA ETKİNLİĞİ İSTANBUL 2015” etkinliğine katılan Japon gıda şirketleri: (Alfabetik sırayla) AJINOMOTO, GASSAN SHUZO CO., LTD., GEKKEIKAN SAKE COMPANY, Ltd , KANEKA, MARUHA NICHIRO GROUP, MARUSHOSU JOZOMOTO GENERAL PARTNERSHIP COMPANY, NITTO Trading Corporation, SUMMIT TRADING CO., L.L.C. ve THEANINE.

Japon Dış Ticaret Teşkilatı (JETRO) Hakkında

Japon Dış Ticaret Teşkilatı (JETRO); Japonya Ekonomi, Ticaret ve Endüstri Bakanlığı’na (METI) bağlı bir organizasyon olarak, Japonya’nın diğer devletlerle olan ticari ilişkilerini ve yatırım fırsatlarını geliştirerek her ülke ekonomisinin büyümesine katkıda bulunmaktadır.

Japon firmalarının yurtdışına açılmalarına destek vermek, yabancı firmaların ilgisini Japon pazarına çekmek, Japonya’nın uluslararası ticaret politikalarını geliştirmek amacıyla faaliyetlerini sürdürmektedir.

Türkiye’de de 1964 yılından bu yana bulunan Jetro İstanbul Ofisi ise; Japon firmalarına bilgi sağlama, iş gezileri ve seminerler düzenleme, Türkiye pazarı hakkında raporlar hazırlama gibi çalışmalarla Japon firmalarının ilgisini Türkiye’ye çekerek pazara girmelerini desteklemektedir.

www.jetro.go.jp
Bu haber Yönetim tarafından eklendi ve 1637 kere okundu.
 
Tavsiye Et   Yorum yaz   Yazdır  World'e kaydet Paylaş
 
 
henüz yorum yapılmamış ilk yorumu sen yap!
 
DİĞER HABERLER HABERLERİ
  TÜROB XXII Genel Kurulu Toplantısı   FIJET 57.Kongresi Antalya da yapıld
  ROTANA ve DAP Yapı yeni otellerini   Rotana ve DAP Yapı ilk iki otelini
  NG Hotels Marriot International ile   İzmir Büyükelçiler Organizasyonu 2
  İzmir Büyükelçiler Organizasyonu 1   Gaziantep Büyükşehir Belediye Başka
  Japonya gıda firmaları istanbul da   Bekir Atacan İstanbul 2.bölge Ak pa
  ATO ve TÜGİAD ortak yatırımlar hede   ITB Berlin : Tuna Sınır ötesi işbir
 
 
   
   
 
HALİL TUNCER
DENEYİMLERİMDEN
BAŞLARKEN
 
     
     
   
 
Başaran Ulusoy TURSAB Gen
Başaran Ulusoy Basın Açık
12.Turizm Zirvesi İstanbu
TURSAB Başkanı Ulusoy Röp
Seçimin Galibi Ulusoy ve
FLORANSA: MİCHELANGELO'NU
Başaran Ulusoy,TÜRSAB'a Y
ÖZBEKİSTAN MİLLİ KIYAFETL
EMNİYET KEMERİ ENGEL DEĞİ
Halil Tuncerin REHN Gezis
THY Uçuş Eğitim Merkezi A
Travel Turkey İzmir fuarı
Turizmin Nabzı Travel Tur
POMPEİ İTALYA'NIN VEZÜV
LEGACY OTTOMAN DA YAZA VE
Turizmin Nabzı Travel Tur
FRANSA TURİZM ARZINI TANI
THY, TGS'Yİ KURDU
Uluslararası Tunus Douz S
BESİM TİBUK NET HOLDİNG 2
GLOBAL GİRİŞİMCİLİK HAFTA
TÜRSAB Başkanı Başaran Ul
Başaran Ulusoy TURSAB Baş
İSTANBUL ŞEHİR TUR OTOBUS
Başaran Ulusoya İtalya Yı
 
     
 
     
 

ANKET

 
 

 
     
 

FOTO GALERİ

 
 
. .Ertugrul Günay-Başaran Ulusoy

tijani haddad

Rohit Hangal-Sphere Travel Media

gujarat

hindistan

hindistan

hindistan

hindistan   Carlos Enrique Mayer Arjantin Turizm Bakanı Halil Tuncer

Başaran Ulusoy

Ali Onaran

tunus

murat dedeman nazire dedeman

Wyndham Oteller Grubu CEO'su Eric Danzinger

..
 

Tüm hakları Turizm Fotoğraf Sanatçısı Halil Tuncer'e (c) a aittir. İnternet sitemizdeki yazı, resim, video ve haberler kaynak gösterilmeksizin yayınlanması yasaktır.
Tasarım & Programlama netyanus.com.tr

Web Tasarım

Sahibi ve Genel Yayın Yönetmeni : HALİL TUNCER 0543 436 0144
İLETİŞİM: haliltuncer39@gmail.com, haliltuncerturizm@yahoo.com

Turizm Haber Sitesi