Halil TUNCER

Ana Sayfa| Künye | REKLAM | Giriş Sayfam Yap | Favorilere Ekleyin | Üyelik | Rss

haliltuncerturizm.com
haberleri benden izleyin

Ana sayfa SEKTÖRDEN   
MERSİN DÜNYA KENTLERİNİ AĞIRLADI


Eklenme tarihi: 17.11.2015 15:14:46

Dünyada ilk kez Mersin’de düzenlenen ve kardeş kentleri bir araya getiren 1. Uluslararası Kardeş Şehirler Turizm Zirvesi, 4 kıta, 25 ülkeden katılan 50 belediye ve 200 katılımcı ile gerçekleştirildi.


Zirvenin açılış konuşmalarını, Mersin Valisi Özdemir Çakacak, Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, Mersin Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Şerafettin Aşut yaptı.

Açılış konuşmalarının ardından Federal Almanya Eski Berlin Eyaleti Başkanı Klaus Wowereit, Destinasyon Kentlerde Kardeş Şehirler Arası Turizm Hareketleri hakkındaki konuşmasını gerçekleştirdi.

Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin ev sahipliğinde düzenlenen Avrupa-Türkiye Turizm Konseyi, Mersin Ticaret ve Sanayi Odası ve Turizm Platformu işbirliği ile düzenlenen zirvede, dünya turizmindeki gelişmeler, turizm pazarlamasının ülkeler arasındaki önemi ve kardeş şehirlerin turizme nasıl katkı sağlayacağı konuşuldu.  

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, “Böylesi güzel bir kentte, böylesi önemli bir zirve için sizleri ağırlamaktan mutluluk ve heyecan duyduğumu öncelikle belirtmek istiyorum. Bugün dünyada bir ilkini gerçekleştireceğimiz 1. Uluslararası Kardeş Şehirler Turizm Zirvesi ile turizme ve turizmin geleceğine önemli katkılar sağlayacak, siz değerli misafirlerimizin engin tecrübeleri ile programımızı kıymetlendireceğiz” dedi.

Başkan Kocamaz, zirvenin ülkeler arası diyaloğun gelişmesi, birlik ve beraberliğin pekişmesi adına önemli bir misyonu da gerçekleştirdiğini belirterek, “Bugün burada dünyanın dört bir yanından gelen kardeş şehirlerle ve turizm sektörünün önemli temsilcileriyle, kardeş şehir olmanın avantajlarını, bunu turizme ve ilişkilerimizin geliştirilmesine nasıl yansıtabileceğimiz konusunda önemli bilgiler paylaşacağız” şeklinde konuştu.

Belediyelerin rutin belediyecilik hizmetlerinin yanı sıra kente sosyal, kültürel ve ekonomik katkılar sağlayan, bir kenti her yönüyle sürdürülebilir kılan önemli hizmet birimleri olduğunu vurgulayan Başkan Kocamaz, “Belediyeler, temel görevlerinin yanı sıra evrensel bir misyona da sahiptir. Bu evrensel rolün en güzel örneği kardeş şehirler oluşumudur, uluslararası platformda diğer bir deyişle belediye ortaklıklarıdır. Bu ortaklıklar aslında iki farklı belediye ve kent arasındaki dayanışmanın, kültür ve tecrübe paylaşımının, birlik ve beraberliğin ortaklığıdır, kente yeni bakış açısı kazandırır”diye konuştu.

Başkan Kocamaz, sözlerine “Bizler tabi ki bugün kardeş kentlerin kültür paylaşımından, turizmdeki rolünden ve ekonomiye olan katkısından bahsedeceğiz. Siz değerli katılımcılarımızın tecrübeleri ve bilgilerinden yararlanarak,  karşılıklı önemli roller üstlenecek, turizmde yeni ufuklar ve hedefler için bugünkü zirvenin ışığında çalışmalarımızı yapacağız. Kardeş kentlerin aralarındaki ortaklıkların sürdürülebilir olması ve karşılıklı olarak üst düzey faydalar sağlamaları gereklidir.  Kardeş şehirlerin sürülebilir başarısı biraz da ortak özelliklere sahip kentler arasındaki eşleşmeler ile mümkündür” şeklinde devam etti.

Başkan Kocamaz son olarak, “Bugün inşallah dünyada ilkini gerçekleştireceğimiz 1. Uluslararası Kardeş Şehirler Turizm Zirvesi sizlerle olan birlikteliğimizi pekiştirecek, burada örneklerini göreceğimiz farklı belediyelerin uygulamaları, projeleri ve yöntemleri bize ışık tutacaktır” dedi.

Mersin Valisi Özdemir Çakacak konuşmasında, “Mersin olarak  böylesine önemli bir etkinliğe ev sahipliği yapmaktan, sizleri dünya cenneti Mersin’imizde misafir etmekten büyük mutluluk duyduğumuzu ifade etmek istiyorum. Kentleri ve toplumları birbirine daha da kaynaştırarak, dünya barışının tesisine katkı sağlayacağına inandığımız böylesine önemli bir zirvede çok kıymetli konuklarımızın Mersin’de buluşmasından büyük bir memnuniyet duymaktayız. İnanıyoruz ki bu zirve, giderek güçlenerek önümüzdeki yıllarda büyüyecek ve hem katılımcılar için büyük fırsatlar yaratacak hem de çok daha fazla kardeş şehrin, kardeşlik dostluk içinde buluşmalarını sağlayarak aynı zamanda dünya barışına da önemli katkılar yapacaktır” dedi.

Mersin Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Şerafettin Aşut, “Kardeş kent olmak her ne kadar kültürel bir yakınlaşma gibi görünse de aslında turizm başta olmak üzere her alanda ekonomik ilişkileri tetikleyen bir aktivitedir. Ben bu kardeş kentler zirvesinin bizlerin daha çok bir araya gelmesine vesile olacağına ve böylece halklarımızın birbirini daha çok tanımasına yol açacağına inanıyorum. İnanıyorum ki bu zirve kentlerimizin hem kültürel hem de ekonomik ilişkilerinde yepyeni ufuklar açacaktır. Bu anlamda bu yeni ufuklara; yani, kentlerimizin barışına, huzuruna, kardeşliğine ve zenginliğine yol açacağına gönülden inandığımız bu buluşmanın hepimize hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

WOWEREİT, “LONDRA’DA BİR GÜN YERİNE MERSİN’DE BİR HAFTA GEÇİRMEYİ TERCİH EDERİM”

Turizmi desteklemek için yapılan çalışmaların hayatlarının büyük kısmını oluşturduğunu belirten Federal Almanya Eski Berlin Eyaleti Başbakanı Klaus Wowereit, “Bizleri Mersin’de bir araya getirerek zor bir işi başardınız, sizlere çok teşekkür ederiz. 100’den fazla belediye başkanı, kardeş şehirlerin işbirliğini desteklemek için Mersin’e geldiyse bu başlı başına büyük bir başarı sayılabilir ve geleceğimizi bunun üzerine inşa edebiliriz” dedi. 

Wowereit, konuşmasına “Kardeş şehirlerin amacı birbirini daha yakından tanıyabilmektir. Bu anlamda Mersin’de olmak benim için önemli bir olay.  Şehirler kültürel, tarihi bakımdan ve siyasi sistem olarak çok farklıdır. Herhangi bir ülkeden geliyor olabiliriz ama vatandaşlarımızın yaşam şartlarının iyileştirilmesi ve daha iyi bir geleceğe sahip olması için çalışıyoruz. Her toplum, her şehir belediye için önemli bir unsurdur. Bir şehrin belediye başkanı olmak da zorlu bir iştir ama memnun edicidir” şeklinde konuştu.

Kardeş şehirler ile ilgili yapılan bu tarz toplantıların önemli olduğunu vurgulayan Wowereit, “Belediyelerimizle işbirliğinin sürdürülmesi ve sivil toplum kuruluşlarının da bu ortaklıklara katılması şart. Yapılan kültürel ve tarihi etkinlikler ile de kentlerde yaşayan insanların aralarındaki bağlar daha da güçlenecektir” dedi.  

 

 
Bu haber Yönetim tarafından eklendi ve 1953 kere okundu.
 
Tavsiye Et   Yorum yaz   Yazdır  World'e kaydet Paylaş
 
 
henüz yorum yapılmamış ilk yorumu sen yap!
 
DİĞER SEKTÖRDEN HABERLERİ
  Travel industry focuses on refugee   TÜRK HAVA YOLLARI EMITT FUARINA KAT
  World Tourism Forum / 4 – 6 Şubat 2   Skalite Ödül Töreni
  2016 Çin Güney Havayolları Uluslara   TÜRSAB 22. Olağan Genel Kurulu
  Travel Turkey İzmir   Haliç için buluştular
  TÜRSAB Yeni Hizmet Binası Tanıtım T   MERSİN DÜNYA KENTLERİNİ AĞIRLADI
  Başaran Ulusoy'dan Seçim Öncesi Göv   Başaran Ulusoy'a Rotary Kulübü Dern
 
 
   
   
 
HALİL TUNCER
DENEYİMLERİMDEN
BAŞLARKEN
 
     
     
   
 
Başaran Ulusoy TURSAB Gen
Başaran Ulusoy Basın Açık
12.Turizm Zirvesi İstanbu
TURSAB Başkanı Ulusoy Röp
Seçimin Galibi Ulusoy ve
FLORANSA: MİCHELANGELO'NU
Başaran Ulusoy,TÜRSAB'a Y
ÖZBEKİSTAN MİLLİ KIYAFETL
EMNİYET KEMERİ ENGEL DEĞİ
Halil Tuncerin REHN Gezis
THY Uçuş Eğitim Merkezi A
Travel Turkey İzmir fuarı
Turizmin Nabzı Travel Tur
POMPEİ İTALYA'NIN VEZÜV
LEGACY OTTOMAN DA YAZA VE
Turizmin Nabzı Travel Tur
FRANSA TURİZM ARZINI TANI
THY, TGS'Yİ KURDU
Uluslararası Tunus Douz S
BESİM TİBUK NET HOLDİNG 2
GLOBAL GİRİŞİMCİLİK HAFTA
TÜRSAB Başkanı Başaran Ul
Başaran Ulusoy TURSAB Baş
İSTANBUL ŞEHİR TUR OTOBUS
Başaran Ulusoya İtalya Yı
 
     
 
     
 

ANKET

 
 

 
     
 

FOTO GALERİ

 
 
. .Ertugrul Günay-Başaran Ulusoy

tijani haddad

Rohit Hangal-Sphere Travel Media

gujarat

hindistan

hindistan

hindistan

hindistan   Carlos Enrique Mayer Arjantin Turizm Bakanı Halil Tuncer

Başaran Ulusoy

Ali Onaran

tunus

murat dedeman nazire dedeman

Wyndham Oteller Grubu CEO'su Eric Danzinger

..
 

Tüm hakları Turizm Fotoğraf Sanatçısı Halil Tuncer'e (c) a aittir. İnternet sitemizdeki yazı, resim, video ve haberler kaynak gösterilmeksizin yayınlanması yasaktır.
Tasarım & Programlama netyanus.com.tr

Web Tasarım

Sahibi ve Genel Yayın Yönetmeni : HALİL TUNCER 0543 436 0144
İLETİŞİM: haliltuncer39@gmail.com, haliltuncerturizm@yahoo.com

Turizm Haber Sitesi