Halil TUNCER

Ana Sayfa| Künye | REKLAM | Giriş Sayfam Yap | Favorilere Ekleyin | Üyelik | Rss

haliltuncerturizm.com
haberleri benden izleyin

Ana sayfa GÜNCEL   
TÜRSAB YENİDEN BAŞKAN ADAYI FİRUZ BAĞLIKAYA TOPLANTI NOTLARI
TÜRKİYE Seyahat Acenteleri Birliği’nde (TÜRSAB) Aralık ayında yapılacak 22’inci Genel Kurulu için Detur Turizm Şirketi CEO’su FİRUZ BAĞLIKAYA başkan adayı olduğunu geçtiğimiz günlerde kamuoyu ile paylaşmıştı. Liderliğini Bağlıkaya’nın yaptığı ve sektörün güçlü isimlerinin de içinde yer aldığı ‘TÜRSAB YENİDEN – Değişim Başlıyor’ hareketi yepyeni bir vizyon ve anlayışla yola çıktı.

Eklenme tarihi: 6.10.2015 11:19:17

TÜRSAB YENİDEN

BİRLİKTEN KUVVET DOĞACAK”

FİRUZ BAĞLIKAYA

TÜRKİYE Seyahat Acenteleri Birliği’nde (TÜRSAB) Aralık ayında yapılacak 22’inci Genel Kurulu için Detur Turizm Şirketi CEO’su FİRUZ BAĞLIKAYA başkan adayı olduğunu geçtiğimiz günlerde kamuoyu ile paylaşmıştı.  Liderliğini Bağlıkaya’nın yaptığı ve sektörün güçlü isimlerinin de içinde yer aldığı ‘TÜRSAB YENİDEN – Değişim Başlıyor’ hareketi yepyeni bir vizyon ve anlayışla yola çıktı. Four Seasons Hotel Bosphorus’ta gerçekleşen basın toplantısında neden aday olduğunu, seçilmesi durumunda neler yapacaklarını ve kurumun mevcut yönetimine dair bilgileri paylaşan Firuz Bağlıkaya ve yeni yönetim kurulu üyeleri, seçilmeleri halinde TÜRSAB’ın tüm seyahat acentelerinin hizmetinde olacağını ve hep birlikte çok daha saygın bir TÜRSAB inşa edeceklerinin altını çizdi.

Türsab Başkan Adayı Firuz Bağlıkaya
Türsab Başkan Adayı Firuz Bağlıkaya

BAĞLIKAYA’NIN TÜRSAB TECRÜBESİ

Geçtiğimiz yıllarda (2011 – 2014) TÜRSAB’da 2.başkan olarak görev yaptığını ifade eden Firuz Bağlıkaya, 1618 ile ilgili yoğun bir çalışma temposundan sonra yasanın çıkması için yapılması gereken çalışmaların yapılmaması, kamu tarafından muhatap alınmaması ve 18 yıldır değişmeyen tek adam yönetimi temel sebepleri ile de Mart ayında istifa ettiğini hatırlattı.

“Hayatı boyunca bu işi yapmış, seyahat acenteciliğinden ekmeğini kazanan bir ekiple sorunları çözmek için yola çıkmaya karar verdik.” diyen başkan adayı üyeliği yük haline gelmiş olan TÜRSAB ile ilgili acil yapılması gerekenler listesinden önemli olan birkaç maddeyi sıraladı:

ACENTELER BELGELERİNİ TÜRSAB’A SATABİLECEK

Haksız rekabetlere dayanamayıp ticari karlılığını kaybettiği için faaliyetine son veren ancak belgesini devredemediği için de şirketini uykuya geçiren acenteleri çözümsüzlükten kurtaracağız. Bu acentelerin belgelerini TÜRSAB olarak geri satın alacağız ve acente belge devrine müsaade edeceğiz.

Acente faaliyetlerinde %70 pazar payını eline geçirmiş olan ve hiçbir vergi ödemeyen yabancı teknoloji şirketlerinin Türkiye’de vergi ödemelerini sağlayarak rekabet avantajlarını sonlandıracağız.

Seyahat Acenteleri kendi şirketlerine kayıtlı araçlarla başkaca bir belgeye ihtiyaç duymaksızın tur ve transfer yapabilecekler.

Hava yolları ile yaşanmakta olan farklı fiyat uygulamaları ve servis bedeli ile ilgili sorunları çözeceğiz.

Seyahat Acentelerinin de otelciler gibi ihracatçı statüsüne geçmesini, böylece düşük maliyetli devlet destekli ihracatçı kredisi ve teşviklerden yararlanmalarını sağlayacağız.

Hac kotalarının kaldırılması ve Hac organizasyonlarının Diyanet İşleri Başkanlığı denetiminde acenteler tarafından yapılması yönünde çalışacağız.

Standartları belirlenen faaliyet alanlarına göre seyahat acentelerine ihtisas belgeleri verilecek.

Bu belgeler MICE Turizmi, Sağlık Turizmi, Doğa Turizmi vb şeklinde çeşitlendirilecek.

ETS Tur Yönetim Kurulu Başkanı ve Türsab Başkan Adayı Firuz Bağlıkaya
ETS Tur Yönetim Kurulu Başkanı ve Türsab Başkan Adayı Firuz Bağlıkaya
 

ŞEFFAF OLACAĞIZ, HESAP VERMEKTEN KAÇMAYACAĞIZ

TÜRSAB’ın mevcut yönetimine dair gerçek bilgileri ve yapılan yanlışlıkları da paylaşan Firuz Bağlıkaya, “Başaran Bey TÜRSAB veya iştiraklerine ait 5 tane şirket olduğunu ve bu şirketlerin hiçbir borcunun olmadığını açıkladı. Hatta kendi sözleriyle ‘Genel Merkez binamızın kredi borcu dışında TÜRSAB’ın borcu yok. O da 20-25 milyon TL’ demişti… Biz de Başaran Beyin bu sözleri üzerine bir araştırma yaptık,

TURİNS SİGORTA ANONİM ŞİRKETİ

SEYAHAT KART SATIŞ VE PAZARLAMA HİZM. TİC. A.Ş.

TÜRSAB FUARCILIK HİZMETLERİ TİCARET ANONİM ŞİRKETİ

TÜRSAB KÜLTÜR HİZMETLERİ TİC LTD ŞTİ

TÜRSAB SEYAHAT ACENTALARI HİZMETLERİ TİCARET LTD ŞTİ

TURSER-TURSAV SERVİS SİGORTA ACENTELİĞİ LİMİTED ŞİRKETİ

SEYAHAT ACENTALARI MESLEK EĞİTİM HİZMETLERİ ANONİM ŞİRKETİ

TUR PRES TURİZM TANITIM DESTEK ÜRÜNLERİ LİMİTED ŞİRKETİ

UKTAŞ ULUSLARARASI KONGRE SARAYI TESİSLERİ İŞL. TİC. A.Ş.

KOMER KUŞADASI KONGRE MERKEZİ TURİZM SEYAHAT İNŞAAT SANAYİ VE TİC A.Ş.

İSF İSTANBUL ALIŞVERİŞ FESTİVALİ ANONİM ŞİRKETİ gibi bir dizi şirket bilgisine ulaştık.

TÜRSAB ve iştiraklerinin hissedar olduğu bu 11 şirketin 8 tanesinde Yönetim Kurulu Başkanı veya Genel Müdür, 3 tanesinde Yönetim Kurulu Üyesi... Dolayısıyla Başaran Ulusoy bırakın şirketlerin sayısını, başkanlığını yaptığı şirketlerden bile bihaber...

Bu şirketlerin tamamının mali yükümlülükleri TÜRSAB’ın olmasına rağmen ne gelirleri ne de giderleri TÜRSAB bilançolarına dahil edilmiyor.

Başaran Ulusoy’un iddia ettiğinin aksine; Turizm Bakanlığı TÜRSAB’ın iştiraki olan şirketleri denetlemiyor, sadece TÜRSAB’ı denetliyor. İştirak şirketleri herhangi bir denetime tabi olmadan dilediğince borçlanıp işleri ihalesiz verebiliyor. Kısa dönemde kar etme şansı olmayan şirketlere yüklü miktarlarda kredi alınıp ortak olunuyor. Bütün bunlara ek olarak TÜRSAB şirketlerinin denetiminden sorumlu yeminli mali müşavirinin iştirak şirketlerinde ortak olmasını da etik bulmuyoruz. Bu şirketlerin mali riski 185 milyon TL (yaklaşık 160 milyonu nakit kredi, leasing)

Biz göreve geldiğimiz zaman, TÜRSAB’ı ve iştiraki olan şirketleri ağır borç yüklerinden kurtaracağız. Akabinde de acentelerimize yarar sağlamayan tüm şirketleri kapatacağız.” dedi.

TÜRSAB YENİDEN – DEĞİŞİM BAŞLIYOR

Bağlıkaya açıklamalarına “TÜRSAB’ı daha saygın, demokratik, her hareketin hukuki bir dayanak noktası olduğu bir kurum haline getirmek için çalışacağız. En önem verdiğimiz konuların başında şeffaflık, kurumsallık ve acentelere kazanç getiren bir TÜRSAB var.” diyerek sürdürdü. Tek adam sisteminin değiştirilmesi gerektiğini bir kez daha belirten Bağlıkaya, modern bir TÜRSAB’ın inşa edilmesi gerektiğinin altını çizdi.

Firuz Bağlıkaya kimdir:

Firuz Bağlıkaya 1957 İstanbul doğumludur. Ankara Otelcilik ve Turizm Meslek Lisesi, ardından da Yabancı Diller Yüksek Okulu İngilizce bölümünden mezun oldu. 1975 yılından sonra yurt dışında bir süre otelcilik mesleğini sürdürdü. Seyahat Acenteciliğine 1982 yılında Istanbul’da başladı. Çeşitli seyahat acentelerinde profesyonel olarak çalıştıktan sonra, 1994 yılında Detur seyahat acentesinin kurucu ortağı oldu. Seyahat acenteciliğini sürdürürken yurt dışında tur operatörlüğü faaliyetlerine 1995 yılında başladı; sırası ile Rusya (1995), Finlandiya (1998), Norveç (1999), İsveç (2000) ve son olarak da 2012’de Danimarka’da tur operatörlüğü şirketini faaliyete geçirdi. Bugün Detur International’ın kuzey ülkelerinden taşıdığı yıllık yolcu sayısı 150.000 kişiyi aşarak, faaliyet gösterdiği ülkelerde; Türkiye, Tunus ve Mısır destinasyonlarında pazar lideri oldu. Detur geçen yıl, tüm dünyadan rakiplerinin de aday olduğu, Tunus’a en çok turist getiren firmalara verilen ve ilki düzenlenen Tunus’un en büyük Turizm Ödülü olan Tunisien Award‘u kazandı. DETUR Türkiye; TÜRSAB, IATA, ICEC Lütfi Kırdar Kongre Merkezi ortağı ve ISO 9001 sertifikalı, hizmet kalitesi onaylanmış bir kuruluş.

Geçen seneye kadar Türkiye Basketbol Federasyonu’nda Yönetim Kurulu Üyeliği ve 2011 - 2014 yılları arasında TÜRSAB da 2.başkan olarak görev yapan Firuz Bağlıkaya Tur Operatörlüğü faaliyetlerinin dışında, Türkiye ve Avrupa’da spor organizasyonları yapmayı da sürdürüyor. Dünya Basketbol Şampiyonası, Dünya Golf Şampiyonası, Final Four Avrupa Basketbol Şampiyonası bu organizasyonlardan bazıları...

 
Bu haber Yönetim tarafından eklendi ve 2967 kere okundu.
 
Tavsiye Et   Yorum yaz   Yazdır  World'e kaydet Paylaş
 
 
henüz yorum yapılmamış ilk yorumu sen yap!
 
DİĞER GÜNCEL HABERLERİ
  İstanbul ABD Başkonsolosu TÜRSAB Zi   TÜRSAB YENİDEN BAŞKAN ADAYI FİRUZ B
  Altın Boynuz'un Yeni Gözdesi Mövenp   CALLEBAUT ÇİKOLATA ve ELITE WORLD H
  Milano Expo ve İtalya Lombardia Böl   İstanbul Feshanede Adıyaman Tanıtım
  DÜNYANIN DÖRT BİR YANINDAN MÜZE BİL   "Dedeman Bostancı"dan Ren
  Siirt Turizm Çalıştayı   İtalyan Liseliler Derneği 28 Yaşınd
  Çin’den İstanbul’a Mode   PRONTOTOUR'DAN BELİRSİZLİĞE SON! TU
 
 
   
   
 
HALİL TUNCER
DENEYİMLERİMDEN
BAŞLARKEN
 
     
     
   
 
Başaran Ulusoy TURSAB Gen
Başaran Ulusoy Basın Açık
12.Turizm Zirvesi İstanbu
TURSAB Başkanı Ulusoy Röp
Seçimin Galibi Ulusoy ve
FLORANSA: MİCHELANGELO'NU
Başaran Ulusoy,TÜRSAB'a Y
ÖZBEKİSTAN MİLLİ KIYAFETL
EMNİYET KEMERİ ENGEL DEĞİ
Halil Tuncerin REHN Gezis
THY Uçuş Eğitim Merkezi A
Travel Turkey İzmir fuarı
Turizmin Nabzı Travel Tur
POMPEİ İTALYA'NIN VEZÜV
LEGACY OTTOMAN DA YAZA VE
Turizmin Nabzı Travel Tur
FRANSA TURİZM ARZINI TANI
THY, TGS'Yİ KURDU
Uluslararası Tunus Douz S
BESİM TİBUK NET HOLDİNG 2
GLOBAL GİRİŞİMCİLİK HAFTA
TÜRSAB Başkanı Başaran Ul
Başaran Ulusoy TURSAB Baş
İSTANBUL ŞEHİR TUR OTOBUS
Başaran Ulusoya İtalya Yı
 
     
 
     
 

ANKET

 
 

 
     
 

FOTO GALERİ

 
 
. .Ertugrul Günay-Başaran Ulusoy

tijani haddad

Rohit Hangal-Sphere Travel Media

gujarat

hindistan

hindistan

hindistan

hindistan   Carlos Enrique Mayer Arjantin Turizm Bakanı Halil Tuncer

Başaran Ulusoy

Ali Onaran

tunus

murat dedeman nazire dedeman

Wyndham Oteller Grubu CEO'su Eric Danzinger

..
 

Tüm hakları Turizm Fotoğraf Sanatçısı Halil Tuncer'e (c) a aittir. İnternet sitemizdeki yazı, resim, video ve haberler kaynak gösterilmeksizin yayınlanması yasaktır.
Tasarım & Programlama netyanus.com.tr

Web Tasarım

Sahibi ve Genel Yayın Yönetmeni : HALİL TUNCER 0543 436 0144
İLETİŞİM: haliltuncer39@gmail.com, haliltuncerturizm@yahoo.com

Turizm Haber Sitesi